11.12.2014   LIVERPOOL ...
Mesto Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska sa nachádza asi 8 km od Liverpoolskeho zálivu a Írskeho mora. Počet obyvateľov Liverpoolu vzrástol od 16. storočia z pôvodných 500 na súčasných 500-tisíc, čo bolo zapríčinené veľkým rozvojom obchodu, prílevom imigrantov najprv z Írska a neskôr z Európy.

Liverpool bol do polovice 20. storočia centrom obchodu, až 40 percent svetového obchodného obratu prebiehalo cez Liverpool. V 17. storočí bola z Liverpoolu vypravená prvá otrokárska loď do Afriky a začal so rozvíjať obchod s Indiou, v 18. storočí bol v Liverpoole vybudovaný prvý „mokrý dok“ vo Veľkej Británii a v 19. storočí sa postavila železničná trať Liverpool and Manchester Railway. Rozvojom kontajnerovej dopravy v 50. rokoch 20. storočia sa však vybavenie prístavu stalo nemoderným a ekonomika mesta začala klesať. Mesto prehodnotilo svoj potenciál a zameralo sa na podporu kultúry a športu. 

Kultúra v meste
Liverpool je medzinárodne uznávaný ako významné kultúrne centrum v oblasti populárnej hudby, je kolískou snáď najznámejšej britskej skupiny Beatles. Mesto je známe aj svojimi básnikmi napr. Rogerom McGoughom a Adrianom Henrim. Významným hudobným telesom mesta je Kráľovský liverpoolsky symfonický orchester. Mesto je plné divadiel a galérií, medzi najznámejšie patria Walker Art Gallery, Sudley House a Tate Liverpool.

Náboženské stavby
Veľký prílev imigrantov a námorníkov z celého sveta viedlo k tomu, že sa v meste usadilo množstvo obyvateľov rôznych náboženských kultúr. Najdominantnejšími stavbami mesta sú nepochybne náboženské stavby, ako napr. grécky ortodoxný chrám Church of St Nicholas, kostol švédskych námorníkov Gustav Adolfus Kyrka, synagóga Princes Road Synagogue, mešita Al-Rahma, anglikánska Liverpoolska katedrála a rímskokatolícka Liverpoolska metropolitná katedrála. Farským kostolom v Liverpoole je anglikánsky kostol Our Lady and St Nicholas, postavený v roku 1257.

Šport v meste
Liverpool je mestom futbalu, dostihov, boxu, atletiky a mnohých iných športov. Najznámejšími futbalovými klubmi sú Liverpool F. C. – osemnásťnásobný anglický majster, päťnásobný víťaz Ligy majstrov a sedemnásobný víťaz Anglického pohára, a Everton F. C. – deväťnásobný anglický majster, päťnásobný víťaz Anglického pohára a víťaz Pohára víťazov pohárov. Nemenej známe sú dostihy Grand National, atletický klub Liverpool Harriers či boxeri John Conteh, Alan Rudkin a Paul Hodkinson.

Turistické zaujímavosti
Liverpoolske pobrežie bolo v roku 2004 vyhlásené za pamiatku svetového dedičstva UNESCO. Najznámejším prístavom je Albertov dok – prvý uzavretý dok postavený z nehorľavého materiálu. Obsahuje najviac chránených stavieb vo Veľkej Británii, v jeho časti je sídlo múzeí – Merseyside Maritime Museum a Tate Liverpool. Ďalšou veľmi významnou oblasťou je Pier Head, kde sa nachádzajú tri najznámejšie budovy mesta, tzv. tri grácie – Royal Liver Building, Cunard Building a Port of Liverpool Building.      

Ak chcete aj vy objaviť Liverpool, zapojte sa do VEĽKEJ SÚŤAŽE PRE UČITEĽOV.
2021 © Ministerstvo školstva, vedy,
výskumu a športu Slovenskej republiky
Všetky práva vyhradené.

Upozornenie

Pred zverejnením akéhokoľvek materiálu, sa prosím uistite, že ste si dôkladne prečítali podmienky používania a ochrany súkromia a ste úplne oboznámený so všeobecnými podmienkami portálu Planéta vedomostí.


Podmienky používania
Ochrana súkromia