Technické požiadavky

Minimálne technické požiadavky pre používanie vzdelávacieho portálu:

 • Procesor: 1GHz Intel Pentium III (alebo ekvivalentný)
 • Podporované operačné systémy: Microsoft Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Mac OS X 10, Linux (stabilné platformy)
 • Operačná pamäť: 1GB RAM (2GB v prípade Windows Vista a Windows 7)
 • Rozlíšenie obrazovky: 1024x768 a vyššie
 • Hĺbka farieb: 32 bit (high colour) a vyššie
 • Zvuk: zvuková karta (ekvivalent zvukovej karty)
 • Grafika: DirectX 9 kompatibilný video čip so 128MB RAM, 64MB DirectX 9 kompatibilná samostatná grafická karta
 • Odporúčané internetové prehliadače: Internet Explorer 9 (preferovaný), Google Chrome, Firefox 16.0.2, Opera 10, Safari 4
 • Pluginy: Flash 10 a vyššie. Pre bezplatnú inštaláciu aktuálnej verzie Flash Player kliknite TU. Postupujte podľa zobrazovaných inštrukcií.
 • Java Runtime Environment: Pre bezplatnú inštaláciu aktuálnej verzie Java kliknite TU. Postupujte podľa zobrazovaných inštrukcií.
 • Cookies: povoliť
 • Javascript: povoliť

Niektoré vzdelávacie materiály na portáli obsahujú videonahrávky. Počas prehrávania sa video nahrávka sťahuje postupne. Akonáhle je stiahnutá časť nahrávky, môžete spustiť jej prehrávanie. Pri pomalom alebo vyťaženom internetovom pripojení sa môže vyskytnúť prerušenie počas prehrávania video nahrávky ako dôsledok pomalšieho sťahovania. V takom prípade čakajte, kým bude celá video nahrávka stiahnutá a potom spustite jej prehrávanie.

Súčasťou niektorých vzdelávacích materiálov sú audio nahrávky, preto odporúčame pri práci s nimi používať externé reproduktory alebo slúchadlá.

Najvhodnejší spôsob prezerania vzdelávacích materiálov a práce s nimi je zobrazenie v móde na celú obrazovku. Pre jeho zapnutie v internetovom prehliadači použite kláves F11 na Vašej klávesnici.

V prípade nesprávneho zobrazovania fontov písma vo vzdelávacích materiáloch si môžete nainštalovať chýbajúci font kliknutím TU. Zobrazený súbor setup_fonts.exe uložte do Vášho počítača. Následne ho otvorte, čím spustíte inštaláciu.

Nahrávanie a porovnávanie reči
Pri prvom spustení materiálu, ktorý používa funkciu nahrávania a porovnávania reči, si internetový prehliadač vyžiada inštaláciu podporných programov do systému. Po inštalácii programov, vypnutí a zapnutí internetového prehliadača bude nahrávanie nainštalované.

V prípade problémov s nahrávaním postupujte nasledovne:
- Ubezpečte sa, že pracujete v odporúčanom internetovom prehliadači.
- Dočasne vypnite ochranné prvky, ktoré by mohli inštaláciu zablokovať. Sú to napr. rezidentná ochrana prehliadača, antivírus alebo programy blokujúce malware, spyware a pod.
- V nastaveniach prehliadača povoľte ovládacie prvky ActiveX.

Ak problémy s nahrávaním pretrvávajú, je možné, že máte nainštalovanú staršiu verziu tohto nástroja. V tomto prípade je potrebné najprv starú verziu odinštalovať. Postupujte nasledovne:
- Odinštalujte zo systému programy YDP Speech recognition support a YDP Recording component.
- Z prehliadača si vymažte doplnky/add-ons spoločnosti YDP.
- Pri ďaľšom otvorení materiálu s nahrávaním a porovnávaním reči nainštalujte aktuálnu verziu nástroja na nahrávanie.
- Vypnite a zapnite internetový prehliadač.

V prípade akýchkoľvek problémov na portáli planetavedomosti.iedu.sk nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom tohto kontaktného formulára.

Spustiť kontrolu systému


2021 © Ministerstvo školstva, vedy,
výskumu a športu Slovenskej republiky
Všetky práva vyhradené.

Upozornenie

Pred zverejnením akéhokoľvek materiálu, sa prosím uistite, že ste si dôkladne prečítali podmienky používania a ochrany súkromia a ste úplne oboznámený so všeobecnými podmienkami portálu Planéta vedomostí.


Podmienky používania
Ochrana súkromia